Mirka Trusková
Mirka Trusková se nezaměřuje pouze na fotografování krajiny a fine artu, věnuje se také komerčním fotografickým zakázkám a portrétní fotografii. V Táboře má vlastní fotoateliér a pořádá fotografické workshopy. Ve své volné tvorbě využívá i historické fotografické techniky, například kyanotypii.
Její práce byly oceněny i na různých mezinárodních fotografických soutěžích např. FEP AWARDS 2021 -Evropský fotograf roku, kde se umístila ve finále na 10. místě v kategorii krajina. Obdržela také bronzovou medaili ve 30. ročníku Interfotoklubu. V r. 2022 převzala ocenění Best Of Nationv soutěži World Photography Cup.
Čerstvým oceněním je bronzová medaile v mezinárodní soutěži ND AWARDS 2023 v profesionální kategorii FINE ART, kterou získala za svůj soubor Horizonty, který si můžete prohlédnout právě zde na výstavě.
Fascinující oko bouře, od kterého nelze odtrhnout pohled. Můžeš pouze přihlížet, jak nebe nasává moře, voda do sebe vtahuje oblohu. A pak se vyjeví zlatavý dotyk slunce, iluze země, pevného bodu na hladině. Ještě jednou se hmota převalí a prchavé divadlo zmizí. Možná je ten obraz jen duhovkou bez zřítelnice. Mrkneš a roztančené světlo do tebe navždy vstoupí", popsala spisovatelka Klára Smolíková jednu z fotografií.
Většina obrazů na této výstavě byla vytvořena technikou ICM (záměrný pohyb fotoaparátu) a multiexpozicí, vznikají tak unikátní a zajímavé snímky, které přinášejí nový pohled na svět kolem nás, výsledné fotografie často připomínají spíše malbu.
Na výstavě budou představeny fotografie z projektu, které byly volně inspirovány tvorbou britského malíře J. M. W. Turnera, ale zejména místy, kde maloval, zobrazením přírodních živlů či událostí, avšak autorka se nesnažila vytvořit kopii jeho děl. Další fotografie naopak vyvažují neklid z první části a zvou k zastavení a meditaci. Fotografie vznikaly v oblastech, kde Turner maloval, především na Lake District v Anglii, v Benátkách, Římě, některé i u Baltského moře.
Soubor fotografií je součástí velkého projektu, na kterém se podílelo celkem 6 fotografů a jedna malířka. Cestovali někdy individuálně, někdy společně, avšak každý z nich zpracoval téma po svém, nezávisle, svým viděním a citem. Projekt ukázal rozmanitost a pestrost možností, jak lze téma interpretovat a zpracovat různými způsoby. Byl završen úspěšnou výstavou v Galerii kritiků v Praze, některé individuální soubory byly i mezinárodně oceněny.
Turner je proslulý svým dramatickým ztvárněním přírodních živlů, jako jsou bouře, vodopády, plážové scény a sluneční západy. Jeho práce se vyznačují hrou s barvami a světlem a byly ovlivněny i jeho častými cestami do Evropy a přístavů v Atlantiku a Středozemním moři. Tvořil v neklidném období průmyslové revoluce a toto téma se také v jeho obrazech objevuje. Naše generace se ocitá uprostřed překotného vývoje – pozorujeme změny počasí, mírné zimy, častější tornáda, prudké bouře a záplavy. Na druhou stranu jsou sucha, řeky vysychají, ledovce tají, deštné pralesy se kácí a vypalují...
Kde je náš horizont událostí?